Preacher

Ühe Texase väikelinna joodikpreester Jesse Custer (kelle ta oma kogudus eelmine õhtu kõrtsis läbi peksis), peab parasjagu kantslist kõnet, kui äkitselt tabab tema kirikut müstiline taevast sadanud üleloomulik olevus nimega Genesis. Asi lõppeb sellega, et  jumalakoda söestub momentaalselt koos kõigi sealolijatega ning genesis poeb Jesse sisse, andes talle erilise võime. Nimelt kõik, mida Jesse edaspidi ütleb, viiakse koheselt täide ilma igasuguse vastuvaidlemiseta või kõhklusekübemeta. Sellise ootamatu sündmuste pöörde peale võtab Jesse vastu otsuse otsida üles väidetavalt taevast maa peale pakku pugenud jumal ja nõuda temalt vastutuse võtmist enda loodu üle. Sellel ülesandel abistavad teda ta palgamõrvarist tüdruksõber Tulip ja alkohoolikust iiri tõugu vampiir Cassidy. Kaikaid loobib aga kodaratesse maailma võimsama salaorganisatsiooni boss herr Starr, kel Jessega omad plaanid.
Sari koosneb üheksast teosest. Kõige kõvemad on neist 1-6, seejärel tempo langeb ning viskab sisse heietamist. Kõige igavam kõrvalekaldumine põhiliinist oli tõenäoliselt see, kui Preacheri ühes väikelinnas sherifiks hakkab. Ehk köited 7 kuni 8 olid rohkem suhete klaarimine ning aja mahavõtmine. Õnneks saab lõpp aga jälle hoo sisse ning 9. raamat on täiesti esimeste juttude vääriline ning puhas kuld, kus näidatakse viimaks koht kätte nii pahatahtlikele salaorganisatsioonidele kui jumalikele olevustele.

Värvi lisasid põhiloo vahele pikitud kõigi tegelaste eellood alates Tulipist ja lõpetades herr Starri ja Arseface’ iga. Preacheri enda lapsepõlvele on pühendatud põhimõtteliselt pea terve vihik ning korduvalt pöördutakse ka tema isa sõjakaaslaste mälestusteni. Kõige huvitavamad neist olid Jesse ja Starri tagasivaated ja igavaim tõenäoliselt Cassidy oma – see mees polnud enda pika elu jooksul tõesti midagi muud näinud peale baaride ning viibinud narkouimas terveid aastakümneid. Samas oli aga selle läbilugemine tema isiku mõistmiseks üsnagi hädavajalik.

Tegemist küllap juba kulunud lausega, mida kasutati juba 90nendatel ajakirjas Noorus Preacheri iseloomustamiseks, kuid stiililt on tegemist väga Tarantino filme meenutava koomiksiga. Selle peamisteks kaubamärkideks on must huumor ja hüpervägivald. Viimast fakti iseloomustab hästi tõik, et ühes internetis leiduvas maailma kõige verisemate koomiksite edetabelis oli ta paigutatud lausa esikohale. Jäsemeid ning intiimsemaid kehaosi lendab igal juhul kohati üle lehekülje ja laibamäed aina kasvavad. Mängu tulevad pidevalt mitmesugused seksuaalsed perverssused, maniakid ning jumala ja linnalegendidega käiakse pidevalt ümber väga julgelt ning loominguliselt. Dan Browni poolt kujutatud Kristuse järeltulijate saatus on Preacheris oleva kõrval poisike. Põhikurjam Starr kaotab aga mõne olulise kehaosa üle raamatu ja muutub selle käigus loomulikult ainult kurjemaks. (spoiler) Mustast huumorist oli küllap üks suurepärasemaid kohti hetk, mil Jesse pühas vihas Starri pealaele noaga piraka haava lõikab, millega vaene kiilaspea hakkab kohutavalt meenutama meesterahva khm sedasamust.  Naersin järgmine köide suisa tilga püksi, kui tüüp endale sobivat mütsi üritab leida, mis nimetatud iluvea ära kataks.
Ühesõnaga Preacher on väärt lugemine,  autoriks olev Iirlane Garth Ennis omab  kadedaks ajavalt head fantaasiat  ja Steve Dillon joonistab ka lihtsalt ja mõnusalt. Teksti osas nõudis alguses ehk pisut harjumist see Texase aktsent, mida enamus tegelaskujusid pidevalt kasutasid, muidu oli aga kergesti loetav.

Muideks, Precherist plaanitakse juba pikemalt aega ka filmiversiooni. Tundub, et Hollywood on Marveli trikoodes kangelastest kogu mahla välja pressinud ning pöörab tasapisi pilju Vertigo/DC suunas. Ise olen Preacheri filmi osas väga skeptiline. Esiteks on 9 paksu raamatu jagu teksti ilma kadudeta ühte-kahte filmi väänata pea võimatu. Teiseks on koomiks liiga vägivaldne, rõve ja jumalat mõnitav, et seda muutumatul kujul keskmise filmisõbra ette tuua. Ilma nimetatud komponentideta kaotaks aga Preacher oma hinge ning oleks umbes sama väärtuslik kui pudel lahtunud õlut riiuliveerel.

Advertisements

5 Responses to “Preacher”

 1. Transmetropolitani ja The Hedge Knighti kõrval mul lemmikkoomiks!

 2. Lauri Says:

  Hedge Knight? Kas see GRRMi “Jää ja tule laulu” maailma paigutuv, aga 100 aastat varem toimunud sündmustest rääkiva novelli põhjaline? See oli ju üsna primitiivne…

  • Minu arust oli üpriski lahe pärastlõunane lugemine… Et sellest aga koomiks oleks tehtud, ei tea ma miskit…

   • Lauri Says:

    Tehti küll, mul on endalgi olemas, kui seda Devil’s Due Publsihing’i oma ikka mõeldakse.
    Ka “The Hedge Knighti” järjest “The Sworn Sword’ist” on koomiks tehtud ja ilmselt tehakse kunagi ka kolmandast osast, “The Mystery Knight’ist”

  • Seesama jah.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: