Chris Wooding “Retribution Falls”

Kuna olin just lõpetanud Woodingu “Alaizabel Cray painaja” ning meie pisikesel ulmeseltskondlikul õhtusel õllelibistamisel juttu tegin, pisteti mulle pihku just see teos ning kiideti seda omajagu… Ja ega siis heast raamatust saa kunagi ära öelda.

Tegevus toimub maailmas, kus peamine liiklus toimub õhus – kunagi pole kellelgi pähegi tulnud hakata rajama mingeid tohutukalleid maanteid, mida mööda saaksid hobusteta vankrid sõita. Seda vist peamiselt seetõttu, et enamus planeedist tundub olevat üpriski mägine. Õhulaevu aga hoiab maapinna kohas õhust kergem aine aerium, mille pärast on päris mitu suurema mastaabiga sõda maha peetud.

Loo peategelaseks on Darian Frey koos oma laeva Ketty Jay ja selle üpriski kirju meeskonnaga. Samas on meeskond üpriski kehv väljend selle bande kohta, kes laeva mehitavad. Pigem on nad kõik mingis perioodis elu hammasrataste vahele jäänud ning Ketty Jay‘lt endale pelgupaiga ning pääsemise leidnud. Kapten Frey pole isegi mingi süütuke, vaid tulihingeline naistemees, joodik, hasartmängur ning mis seal salata – üks armetu argpüks.

Raamat algab paljutõotavalt: “Salakaubavedaja hoidis kuuli pöidla ning nimetissõrme vahel, uurides seda laohoone hämaruses. Ta naeratas hapult. “Kujuta ette,” sõnas ta. “Kujuta, mis tunne võib olla, kui see sinu pead läbib.”” ning jätkub samas stiilis. Pidev põgenemine ning vassimine on Ketty Jay meeskonna moto. Sealjuures üritatakse tüssata nii kliente kui ka üksteist… SPOILER – See aga muutub, kui kogu kamp satub kõrvuni pasa sisse, üritades sisse vehkida mingeid kalliskive, lastes kogemata õhku ühe väga tähtsa nina järglase ning omamata ühtkit juhiomadust, peab Darian Frey kogu oma meeskonna – eesotsas iseendaga muidugi – võllast päästma. Sellest hetkest ei ole ta kaupmeestele pisikeseks tüütuseks vaid peamine rahvavaenlane. – SPOILERI LÕPP

Olles sunnitud lõpuks tegutsema kui tõeline meeskond, lahendavad Ketty Jay pardal elavad tegelased nii mõnegi esialgu ilmvõimatu ülesande… Seda tihtipeale muidugi seetõttu, et nende hulgas on tagaotsitav demonoloog… oma golemiga… neiu, kelle kehalised võimed üllatasid kunagi ka teda ennast, Firecrow (pisike lahingulaev) piloot, kelle oskused ületavad paljude Liidu pilootide oskused. Ja Pinn, kes on liiga loll, et ohu mõistest aru saada, kuid sellest hoolimata väga andekas piloot. Lisaks veel Malvery – laeva arst – Silo – mehaanik – ja kass Slag, kelle peamine ülesanne on õhulaeva seinte vahel elavaid taksikoerasuurusi rotte püüda.

Kuigi Wooding hoiab raamatu lugeja pidevalt põnevil ning leheküljed lähevad lennates, tekitas minus pisikese tõrke tohutu sarnasus telesarja Firefly’ga – seda nii tegevuste kui ka tegelaste osas. Kuigi Frey sarnasus Mal’iga on olematu, tuletavad Grayther Crake’ ja Bess’i tegelased ning taustad väga meelde Simon ja River Tam’i eelmainitud sarjast.

Hoolimata mõningatest loomingulistest möödapanekutest, on Chris Wooding loonud väga võimsa ning realistliku alternatiivse maailma ning tuues lugejate ette õhupiraatide argielu. Vürtsi lisavad aeg-ajalt esilekerkivad meenutused, mis näitavad, kui põhjalik autor oma tegelaste väljamõtlemisel on olnud. Selles raamatus ei ole keegi “kolmas NPC vasakult.”

Advertisements

3 Responses to “Chris Wooding “Retribution Falls””

 1. Nonii Ove, “The Fade” juba ootab, ilgelt hea

  http://www.dcc.ttu.ee/andri/sfbooks/getrets.asp?raamat=78925

  • Ma neid arvustusi lugesin…. Tegelikult lugesin ma kõik arvustused Woodingu koha pealt läbi.
   Tahtsin sulle seda raamatut ka nädalavahetusel tagasi tuua, kuid kole kiire oli pidevalt… :/

   Kui Tallinna satun, astun läbi.

 2. Ma olin anyway lennus terve nädalavahetuse, Jägala joad ja muud vaatamisväärsused vaja ära külastada ju…Aga tõmma traati kui Tallinnas oled

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: