Mina, Coriander

Kõigepealt tahaks ma selgitada, miks ma selle raamatu üldse ette võtsin. On ju tegu just noorematele lugejatele mõeldud kirjandusega ning peamiselt just noorematele tütarlastele. Lihtne oleks öelda, et tõlkija soovitas… Kuigi ta seda ka tegi, oli pigem mitte see põhjuseks, vaid põhjendus, et tegu on tõeliselt kristlusevastase teosega. Loomulikult tekib huvi ning kuna pidin nagunii kirjastusse Reeve’ Liikuvate linnade kolmanda osa järele minema, pisteti mulle seal ka see näppu.

Kui mina veel väike tüdruk olin… See võtab põhimõtteliselt raamatu teema kokku. Tegu on ühe naise jutustusega oma lapsepõlvest. Raamatu tegevus leiab aset 1643-1658 revolutsioonilisel Inglismaal ning peategelaseks pisikene (tegevusaastate järgi võite eeldada, et lõpuks ta enam ei olnud nii pisike) tüdruk Londonist, kelle isa on edukas kaupmees ning ema aitab inimesi oma taimetundmisega. Loomulikult ei ole taimetarkus just kõige tolereeritum hobi sel protestantlikul perioodil…

Ühelt poolt on romaani näol tegemist ajaloolise jutustusega, teisalt aga fantaasiakirjanduse sekka kuuluva üllitisega. Otseselt ei saa öelda selle kohta ka alternatiivajalooline lugu, kuna üpriski täpselt peetakse kinni ajaloolisest täpsusest… Kas Charles II ka tõesti sedasi Londonisse tagasi tuli, ma tõesti ei tea.

Muinasjutulistest klišeedest raamatus puudust ei tule – alustades kurjast võõrasemast, keda kusjuures on lausa kaks, ning lõpetades haldjamaa ajavoolu erinevustega reaalsusest. Aga leidub ka värskendavaid kohti… Näiteks ei olegi võõrasema tütar paha, vaid hoopis hea ja hoolitsev…

Kokkuvõttes ei ole tegu aga üldse kristlusevaenuliku teosega ning ainukesed fanaatilised usuhullud ei huvitu absoluutselt moraalsetest normidest, hoolides vaid rahast ning teistele sitakeeramisest. Pigem teeb raamat kohati kurvaks, lugedes lolluse ja ahnuse, ning mitte religiooni tõttu, vaid pigem selle taha peitudes, läbi teistele inimestele põhjustatud kannatustest.

Nooremale lugejaskonnale väga pädev lugemine, kuid ka vanemad võivad seda nautida – mulle näiteks päris meeldis…

10 Responses to “Mina, Coriander”

 1. Kristluse vastasus on tavaliselt sama debiilne kui selle promomine…
  Ateist on minu jaoks veel hullem debiil kui paadunud kristlane, kuna viimane on selliseks kasvatatud sünnist saadik, aga ateistid on tavaliselt hakanud ateistiks vanemas eas….pealegi nad ei usu ingleid ehk mind, seega ma võtan nende olemasolu kui isiklikku solvangut.
  Niisama “Kristluse vastased” on pigem religiooni vastased ning need kõiguva üles alla ..
  Muuseas, raamat tekitas huvi… 😀

 2. Minu jaoks oli tegemist sellise natuke teistmoodi muinasjutu raamatuga. Alguses tegevus kuidagi venis, aga see-eest lõpu poole käis kõik väga kiiresti. See, et ajaloosi sündmusi ja eluolusid selle aja Inglismaal täpselt kirjeldati, andis raamatule päris palju juurde. Küll aga häiris mind raamatus esinev vägivald, mida kohati oli ühe pooleldi muinasjuturaamatu jaoks lihtsalt masendavalt palju. Noorematele neidudele-noormestele on see kindlasti üks huvitav ja mõnus lugemine, kus reaalne maailm on põimunud fantaasiarikka muinasjutumaailmaga ning lugejal jääb vaid imestada, kui suur on küll olnud autori kujutlusvõime.

 3. juuurak Says:

  Najah.
  Hea lugemine oli küll.
  Ei olnud just usuvastane, sest ma miskipärast eeldan, et selle raamatu eeldatav sihtgrupp ei tea apsakuradimaluutselt midagi ei tolle aja Inglismaast ega ümarpeadest ja Cromwellist, puritaanlikust liikumisest rääkimata, seega ei oska nad seda ka eriti usu kui sellisega ehk väga seostada (meie noorsoo hulgas domineerivat massilist kiriku-, kristluse- ja usuvihkamist/põlgamist/kartmist arvestades). Kusjuures – mina olen kogu aeg arvanud, et seepärast see meerika sehuke veidi vildakas on, et lääneranniku põhilised kombed ja normid ja väärtushinnangud Inglismaalt põgenenud puritaanidelt pärinevad.
  Aga raamat on põnev, ei eita. Haaravalt kirjutatud ja suht masendav. Aga ilma vägivallata oleks see täiesti mõttetu pläust.

 4. juuurak Says:

  *idaranniku, ikka idaranniku…

 5. Shadow Says:

  P.S. Kui keegi siin on ulme.ee registreeritud kasutaja, võiks ta teha teene ja Coriandri 2010. aasta Stalkeri nimekirja panna, see on sealt puudu.

 6. Ma olen seal registreeritud kuid kuna pole nimetatud raamatut lugenud ei julge seda soovitada.

 7. Shadow Says:

  Tegu pole ju soovitamisega, vaid korjatakse hääletuse jaoks ilmunud raamatute nimekirja.

 8. metsavana Says:

  Aga on see ikka siis ulme ? Ove postist justkui ei jäänud seda muljet.

 9. Ma arvan, et Cromwelli Inglismaa ja paralleelselt eksisteeriva haldjadimensiooni vahelised reisimised ja poliitliidud kvalifitseeruvad ulmena küll =)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: